Fran Chafino

Tancerz, choreograf, pierwszy solista Ballet Español i Flamenco Carmen Mota

Urodzony w Maladze w 1983, w dzielnicy El Palo – kolebce wielu międzynarodowych sław flamenco, od dzieciństwa przesiąkał pasją i miłością do tego stylu tańca. Odkąd sięga pamięcią, jego serce biło w rytmie flamenco. Jednak ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną w rodzinie nie mógł uczęszczać na żadne zajęcia  i  rozwijać  swojej  pasji.  W  wieku  10  lat  jego  talent  odkryła  maestra z Conservatioro Profesional de Danza i pozwoliła uczestniczyć mu w zajęciach próbnych. Mały Fran został w tym samym dniu przyjęty do Conservatorio, które ukończył z wieloma wyróżnieniami i tytułem tancerza tańca hiszpańskiego i flamenco.

Od 12 roku życia występował ze znanymi artystami m.in. Antonio Canales, Manuel Santiago, Trinidad Santaigo „La Trini”, Jose Losada Santiago Carrete promując Andaluzję w ramach wydarzeń organizowanych przez Izbę Turystyczną Samorządu Andaluzji. W wieku 18 lat wystąpił gościnnie w przedstawieniu Solera de Jerez (Marbella). W tym samym okresie tańczył również w Tablao Flamenco „El Tano” (Benalmadena) oraz pracował jako nauczyciel tańca flamenco w kliku studiach tańca w Maladze. W 1998r. zauważyła go Carmen Mota i zaprosiła do znanej na całym świecie formacji Ballet Español i Flamenco Carmen Mota, w której rozpoczął karierę jako tancerz zespołowy, by po kilku latach  objąć  pozycję  pierwszego  solisty. 

Jako  tancerz  tej  formacji  uczestniczył w światowym tournée i doskonalił swój kunszt artystyczny na najważniejszych scenach międzynarodowych m.in. w Holandii, Niemczech, Austrii, Rosji, Izraelu, Libanie, Cyprze, Katarze, Tajlandii, Korei Płd., Chinach, Kanadzie, Turcji, Libii, Monako, Portugalii, na Węgrzech. W 2012r. został mianowany przez Carmen Mota do objęcia roli dyrektora artystycznego i poprowadzenia formacji Tańca Hiszpańskiego i Flamenco na Teneryfie. W 2016r. założył własną, jedyną na Wyspach Kanaryjskich formację Compaña de Danza Flamenco Fran Chafino, z którą występuje nie tylko na wyspach, ale i w całej Europie.

Jego spektakl „A Compas” jest wystawiany na największych scenach we Włoszech, Hiszpanii, Rosji, Białorusi, Węgrzech, Anglii, Francji.